مرده گردشگری گردشگری اجرای طرح میراث فرهنگی

مرده: گردشگری گردشگری اجرای طرح میراث فرهنگی معاون رئیس‌جمهور زهرا احمدی‌پور

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری فیلم من سیاسی نیست/ افشاگری از پشت پرده آرای مردمی جشنواره فیلم فجر ، مهران احمدی

مهران احمدی گفت: فیلم «مصادره» سیاسی نیست بلکه سیاست خوابیدن است جهت تعریف کردن یک قصه.

فیلم من سیاسی نیست/ افشاگری از پشت پرده آرای مردمی جشنواره فیلم فجر ، مهران احمدی

مهران احمدی: فیلم من سیاسی نیست/ افشاگری از پشت پرده آرای مردمی جشنواره فیلم فجر

عبارات مهم : سیاسی

مهران احمدی گفت: فیلم «مصادره» سیاسی نیست بلکه سیاست خوابیدن است جهت تعریف کردن یک قصه.

به گزارش ایسنا، عصر امروز (جمعه ۲۰ بهمن ) بعد از پخش فیلم «مصادره» به کارگردانی مهران احمدی، نشست خبری این فیلم با حضور عوامل آن در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

فیلم من سیاسی نیست/ افشاگری از پشت پرده آرای مردمی جشنواره فیلم فجر ، مهران احمدی

در ابتدای این نشست محمدحسین قاسمی تهیه کننده ی این فیلم در پاسخ به سوالی راجع به علت اقدام به ساخت فیلم هایی در گونه های متفاوت، گفت: ما فیلمی را کار می کنیم که دغدغه مان باشد و فکر می کنم فیلم «مصادره» این شاخصه را داشت.

او در پاسخ به این پرسش که آیا در فیلم منظورتان از «مصادره»، مصادره انقلاب بوده هست، گفت: هر کسی می تواند تعبیری از فیلم داشته باشد و این تنها یک برداشت از فیلم است.

مهران احمدی گفت: فیلم «مصادره» سیاسی نیست بلکه سیاست خوابیدن است جهت تعریف کردن یک قصه.

علی فوقانی فیلمنامه نویس این فیلم نیز در توضیحی گفت: ما به دنبال این نبودیم که فیلمی راجع به مفهوم و معنی خاصی بسازیم. فیلم ترکیبی از خنده و گریه هست، یک طنز تلخ و هرکس می تواند تعبیری از آن داشته باشد.

مهران احمدی نیز در پاسخ به سوالی راجع به گوشه کنایه زدن به افراد داخل حاکمیت و خارج از آن نیز، گفت: من در این فیلم تلاش کرده ام بی طرف باشم و وقایعی را که از همه دسته ها، گروه ها و جناح ها دیده ام به عنوان آدم معمولی نگاه کنم و در فیلم بیاورم. تلاش کرده ام چیزی که به واقعیت نزدیک تر است را در فیلم منعکس کنم. فیلم سیاسی نیست بلکه سیاست خوابیدن است جهت تعریف کردن یک قصه.

در ادامه پرسش هایی راجع به بازیگری رضا عطاران و تکراری بودن نقش هایی که بازی می کند، مطرح شد که او در جواب گفت: بازیگر تلاش می کند این اتفاق در کارهایش نیفتد. من هم در این فیلم تمام تلاشم را کرده ام و در کارهای بعدی ام نیز این تلاش را زیاد می کنم.

فیلم من سیاسی نیست/ افشاگری از پشت پرده آرای مردمی جشنواره فیلم فجر ، مهران احمدی

مهران احمدی در تصویر العمل به این اظهارنظر گفت: عطاران یکی از عالی ترین کمدین های های کشور عزیزمان ایران هست. در تمام دنیا این رسم است که تمام کمدین ها یک نقش را بازی می کنند، از چاپلین تا باستر کیتون. اصلا جهت این بازیگران فیلمنامه نوشته می شود. ضمن این که کجا آن بخش از بازیگری رضا عطاران که در سن اوج رخ می دهد را در فیلم های دیگر دیده اید؟

عطاران نیز راجع به گزینش این نقش که یک مأمور خرید ساواک است که بعد از انقلاب مجبور به ترک کشور عزیزمان ایران می شود، گفت: قصه مهم فیلم برایم جالب بود و فکر می کنم حرف های خوبی می شد در آن زد. در این فیلم به یک مأمور ساواک پرداخته شده است است در صورتی که جهت خانواده این افراد و اطرافیانشان هم پرسشها زیادی به وجود آمده است.

مهران احمدی گفت: فیلم «مصادره» سیاسی نیست بلکه سیاست خوابیدن است جهت تعریف کردن یک قصه.

او گفت: این که فیلمی راجع به یک مأمور ساواک ساخته شود برایم جالب بود و به خاطر همین آن را بازی کردم.

در ادامه سوالی راجع به سرمایه گذار این فیلم مطرح شد که محمدحسین قاسمی در پاسخ گفت: مملکت قانون دارد. آقای امامی هم فیلم های دیگری در این جشنواره دارد و فیلم های دیگری که به جشنواره نیامدند.

فیلم من سیاسی نیست/ افشاگری از پشت پرده آرای مردمی جشنواره فیلم فجر ، مهران احمدی

در بخش دیگری از این نشست مهران احمدی راجع به گروتسک بودن این فیلم و این که آیا این شیوه فیلم سازی می تواند بستر مناسبی جهت گفتن بعضی حرف ها باشد، گفت: من مبدع این سبک نبوده ام. فیلم های بهتری در این سبک ساخته شده است است ولی احساس کردم جای این گونه فیلم ها در سینمای ما کمتر شده است هست. اعتقاد دارم هر تراژدی غم انگیزی را می توان در قالب کمدی بیان کرد و برعکس.

احمدی همچنین در پاسخ به سوالی راجع به احتمال اصلاحیه خوردن به این فیلم گفت: فکر نمی کنم اصلاحیه ای بخورد.

او با شوخی گفت: اگر اتفاق بیفتد خودم را آتش می زنم.

هومن سیدی بازیگر این فیلم نیز در سخنانی از اتفاقاتی که در وقت نشست خبری فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» رخ داده بود، عذرخواهی کرد و گفت: سینما در درجه دوم اهمیت است و عشقی که بین ما وجود دارد از آن مهم تر هست. اگر واکنش‌ها من باعث مکدر شدن حال کسی است از او عذرخواهی می کنم.

کارگردان فیلم راجع به گفته شدن نریشن های فیلم با صدای ناصر طهماسب گفت: من هرچه را که در کودکی و نوجوانی برایم دل انگیز بوده در فیلم آورده ام. ناصر طهماسب جهت من یادآور هارول لوید هست. به همین باعث از او در این فیلم استفاده کرده ام.

در ادامه سوالی راجع به تلاش کارگردان جهت بی طرف نشان دادن خود در این فیلم و ضربه خوردن فیلم اش از این ناحیه پرسیده شد که او در جواب گفت: منظورم از بی طرفی در مورد وقایعی است که در فیلم رخ می دهد. موقعیتی است که یک آدم مجبور به مهاجرت می شود. آدمی که مدام باید عوض کردن کند و نهایتا مجبور است به اسب تبدیل شود چون باید وجودش را مدام انکار کند.

در آخر این نشست مهران احمدی راجع به اتفاقاتی که این چند روز راجع به آرای مردمی در سینماهای اکران مردمی رخ داده و شایعاتی که در این باره مطرح شده است هست، گفت: من گروه منسجمی را در گروه سینماهای مردمی برده ام. متوجه شدم همه از این فیلم ناراضی اند و از فیلم بدشان می آید! ولی نمی دانم آیا مردم تا ساعت ۳ صبح جهت دیدین این فیلم صف می کشند.

او گفت: چیزهایی را به چشم خودم دیده ام که این جا می گویم. تهیه کننده ای را دیده ام که در دستگاه پز ۱۰ میلیون جهت سانس فوق العاده بلیت خریده هست. دوستی را دیده ام که هنگامی که کد را وارد دستگاه کرده به او گفته شده است است که این کد قبلا ثبت شده است هست. من دیده ام که ۵۰۰ سری بلیت خریده اند و به فلان جا داده اند.

احمدی گفت: فیلم ما از می پسندیم ها ضربه نخورده بلکه از نمی پسندم ها ضربه خورده هست. مسئول همین ماجرا خود تأیید کرده و گفته ما قبول داریم که شیطنت هایی شده است هست. او گفته که قبول داریم که سیستم ما کارآمد نبوده است.

واژه های کلیدی: سیاسی | جشنواره | رضا عطاران | مهران احمدی | جشنواره فیلم | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs