مرده گردشگری گردشگری اجرای طرح میراث فرهنگی

مرده: گردشگری گردشگری اجرای طرح میراث فرهنگی معاون رئیس‌جمهور زهرا احمدی‌پور

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی عربستان را به عوض کردن سیاست در قبال کشور عزیزمان ایران تشویق می‌کنیم/ هیات ان

سخنگوی وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران همواره سیاست مسالمت‌جویانه در عرصه بین‌المللی را دنبال کرده و با توجه به منویات اخیر مقام معظم رهبری در

عربستان را به عوض کردن سیاست در قبال کشور عزیزمان ایران تشویق می‌کنیم/ هیات ان

قاسمی: عربستان را به عوض کردن سیاست در قبال کشور عزیزمان ایران تشویق می کنیم/ هیات انگلیسی با خانواده زاغری دیدار کرد

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران همواره سیاست مسالمت جویانه در عرصه بین المللی را دنبال کرده و با توجه به منویات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص تعامل گسترده با دنیا، وزارت خارجه از این بیانات بهره خواهد برد.

هیات انگلیسی با خانواده زاغری دیدار کرد

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی در نشست سخنگویی این هفته در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در اخبار انتشار یافته است که بین مقامات ایرانی و مقامات انگلیسی در ارتباط با عنوان نازنین زاغری بحث و گفت وگوهایی شده است است گفت: هیات انگلیسی که جهت شرکت در مراسم تحلیف به پایتخت کشور عزیزمان ایران سفر کرده بود با خانواده زاغری دیداری داشتند. زن زاغری ایرانی هستند و همسرشان انگلیسی و این دیدار بین این هیات و خانواده زن زاغری انجام شد.

عربستان را به عوض کردن سیاست در قبال کشور عزیزمان ایران تشویق می‌کنیم/ هیات ان

وی در همین چارچوب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قرار است بین کشور عزیزمان ایران و انگلیس تبادل زندانی صورت بگیرد، گفت: هیچ بحثی در این مورد وجود ندارد.

روادید و مجوز پرواز جهت سفر تیم دیپلماتیک عربستان به کشور عزیزمان ایران صادر شده است است

سخنگوی وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران همواره سیاست مسالمت‌جویانه در عرصه بین‌المللی را دنبال کرده و با توجه به منویات اخیر مقام معظم رهبری در

قاسمی همچنین در ارتباط با اظهار نظرهای اخیر مقامات عربستانی مبنی بر اینکه کشور عزیزمان ایران در صدور روادید جهت سفر هیات عربستانی به کشور عزیزمان ایران در جهت دیدار از ساختمان های این کشور در کشور عزیزمان ایران کارشکنی هایی را انجام داده هست، با رد این عنوان گفت: از حدود چند هفته قبل ویزای طرف عربستانی جهت سفر به کشور عزیزمان ایران صادر شده است است و قرار بود که این هیات با یک هواپیمای اختصاصی به کشور عزیزمان ایران سفر کند. در مدت کوتاهی با تلاش وزارت خارجه و هماهنگی هایی که صورت گرفت مجوز پرواز جهت این هیات صادر شد ولی به علت بعضی از پرسشها بروکراتیک و همچنین نبود کانال های مستقیم دیپلماتیک اطلاع این عنوان به عربستان با تاخیر مواجه شد ولی همانطور که گفتم در حال حاضر هیات عربستانی هر موقع که بخواهد می تواند این سفر را انجام دهد.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: در شرف دریافت ویزا جهت سفر هیات ایرانی به عربستان جهت دیدار از اماکن دیپلماتیک کشورمان در عربستان هستیم و فکر می کنیم طی روزهای آینده ویزا جهت هیات ایرانی را نیز دریافت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ممانعتی جهت ورود هیات عربستانی به کشور عزیزمان ایران وجود ندارد و فکر می کنیم نیت خاصی وجود دارد که در فضا سازی رسانه ای اعلام شود که کشور عزیزمان ایران در این ارتباط کارشکنی می کند و مخالف این عنوان بوده هست. در حالی که ما این عنوان را تکذیب می کنیم و همانطور که گفتم ویزا و مجوز پرواز جهت این هیات صادر شده است است و آنها هر موقع که تصمیم بگیرند می توانند به کشور عزیزمان ایران سفر کنند.

عربستان را به عوض کردن سیاست در قبال کشور عزیزمان ایران تشویق می‌کنیم/ هیات ان

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست خود با خبرنگاران با بیان این که در جریان سفر هیات های خارجی به پایتخت کشور عزیزمان ایران به منظور شرکت در مراسم تحلیف مدیر جمهور تا کنون بین این هیات ها و مقامات ایرانی حدود ۱۳۵ الی ۱۴۰ ملاقات صورت گرفته است تصریح کرد: این ملاقات ها امروز و فردا نیز ادامه پیدا می کند.

به گزارش ایسنا، قاسمی تصریح کرد: در ملاقات های انجام شده است بین این هیات ها و مقامات ایرانی در مورد پرسشها مهم منطقه ای و بین المللی بحث و گفت وگو شده است است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران همواره سیاست مسالمت‌جویانه در عرصه بین‌المللی را دنبال کرده و با توجه به منویات اخیر مقام معظم رهبری در

وی همچنین در مورد بعضی از سخنان مبنی بر این که این دیدارها تشریفاتی بوده است تصویر العمل نشان داد و گفت: این دیدارها تشریفاتی نیست و همان طور که اشاره کردم در جریان این دیدارها در مورد پرسشها مهم منطقه ای و بین المللی مشورت شده است است.

دیوار بی اعتمادی بین کشور عزیزمان ایران و آمریکا بلندتر شده است است

عربستان را به عوض کردن سیاست در قبال کشور عزیزمان ایران تشویق می‌کنیم/ هیات ان

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد بیانات مقامات آمریکایی راجع به فعالیت های موشکی کشور عزیزمان ایران و بی اعتمادی بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن تصریح کرد: بی اعتمادی بین ما و آمریکا وجود داشته و بحث جدیدی نیست.

قاسمی افزود: این بی اعتمادی ادامه دارد و اتفاقات اخیر دیوار بی اعتمادی بین دو کشور را بلندتر کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تاکید بر این که بحث فعالیت های موشکی کشور عزیزمان ایران جنبه دفاعی و بازدارندگی دارد خاطرنشان کرد: فعالیت های موشکی کشور عزیزمان ایران بحث داخلی ما است و این فعالیت ها هیچ مغایرتی با قطعنامه های شورای امنیت ندارد و ادعاهایی که آمریکایی ها در این ارتباط انجام می دهند بی ربط است.

قاسمی در مورد صحبت های مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ مدیر جمهور مبنی بر این که تعامل گسترده با دنیا باید یکی از اولویت های مهم دولت باشد، ادامه داد: صحبت های مقام معظم رهبری در حوزه تعامل با دنیا بحث مهمی هست. کشور عزیزمان ایران همواره تلاش کرده که از سیاست مسالمت آمیز و مسالمت جویانه در عرصه جهانی پیروی کند. تاکید ایشان در این دوره در ارتباط با این عنوان بحث مهمی است که باید روی آن کار شود و قطعا در برنامه های کشور منظور خواهد شد و حتما از منویات ایشان بهره مندی های مورد نیاز به عمل خواهد آمد.

قرار نیست شخصیت ها و مقامات عراقی در سفرها و گفت وگوهایی که با دیگران دارند، از ما اجازه بگیرند

در این نشست مطبوعاتی خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت: اخیرا آقای مقتدی صدر به عربستان سفر کردند و در آنجا دیدارهایی را با مقامات عربستان انجام دادند. در حال حاضر بحث هایی نیز در مورد سفر آقای عمار حکیم به عربستان مطرح هست. با توجه به نوع رابطه کشور عزیزمان ایران با جریان تشیع در عراق آیا کشور عزیزمان ایران از این سفرها آگاه بوده است؟ موضع کشور عزیزمان ایران در ارتباط با این سفرها و مباحث مطرح شده است در آن چیست؟ که سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ خاطر نشان کرد: روابط کشور عزیزمان ایران و عراق روابط حسنه ای هست. دو کشور به دلایل تاریخی ومذهبی همواره ارتباطات گسترده ای در سطوح متفاوت با یکدیگر داشته و خواهند داشت.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: عراق کشور مستقلی است و قرار نیست که شخصیت ها و مقامات عراقی در سفرهای خود به خارج از عراق و گفت وگوهایی که با دیگران دارند، از ما اجازه بگیرند یا به ما گزارشی بدهند. چنین بحثی مطرح نیست و ما در پرسشها داخلی عراق دخالت نمی کنیم.

بهرام قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد نشست استانبول که چند روز پیش از سوی شرکت همکاری اسلامی با محوریت تحولات مسجد الاقصی برگزار شده است بود، گفت: آقای ظریف در نشست فوق العاده شرکت همکاری اسلامی شرکت کردند. جلسه خوبی بود و وقت مناسبی به وجود آمد که ایشان با تعدادی از وزرای خارجه کشورهای اسلامی گفت وگو کنند.

وی افزود: این سفر، سفر کوتاهی بود و نیاز بود که در این برهه شرکت همکاری اسلامی با توجه به وظایف ذاتی خود در ارتباط با عنوان فلسطین تشکیل جلسه دهد و این عنوان را مورد توجه قرار دهد. نیاز بود که بار دیگر کشورهای اسلامی حمایت های خود را از مقاومت و آرزوی بزرگ های ملت فلسطین بیان کنند و این نشست به همین جهت برگزار شد.

نابودی برجام به دست کشور عزیزمان ایران خوابی است که تعبیر نمی شود

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می رسد آمریکایی ها در تلاش هستند که با هزینه کشور عزیزمان ایران برجام را نابود کنند، تصریح کرد: این خوابی است که تعبیر نمی شود.

قاسمی ادامه داد: تلاش دولت آمریکا این است که با هزینه کشور عزیزمان ایران و با دست کشور عزیزمان ایران برجام را تخریب و نقض کند. کشور عزیزمان ایران نیز بارها اعلام کرده که ما پیش قدم در نقض برجام نخواهیم بود و در برابر بدعهدی ها آنها با هوشیاری تمام عمل خواهیم کرد و کارها مقتضی را در این ارتباط انجام خواهیم داد.

وی همچنین به تشکیل جلسه هیات عالی نظارت بر برجام در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: در آن جلسه نیز تصمیمات مناسبی اتخاذ شد.

قاسمی با بیان اینکه ما جهت حفظ برجام تلاش می کنیم و در نقض آن پیش قدم نمی شویم ادامه داد: در این چارچوب در تماس دائم با کشورهای ذی نفوذ این توافق هستیم. زن موگرینی در اوایل هفته جاری در پایتخت کشور عزیزمان ایران بودند و این وقت خوبی بود که مذاکراتی بین ایشان و مقامات ایرانی در این ارتباط انجام شود.

این مقام مسئول در وزارت خارجه تاکید کرد: راه ما دیپلماسی، مذاکره و مشورت است و تلاش های خود را در این چارچوب ادامه می دهیم.

خبرنگاری در همین چارچوب از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که مصادیق فاحش نقض برجام از نظر هیات عالی نظارت بر اجرای برجام چیست؟ که اودر پاسخ گفت: این مصادیق را هیات نظارت بر اجرای برجام مشخص می کند. این عنوان یک بحث فنی است و فکر می کنیم در وقت خودش این هیات می تواند در این خصوص اظهار نظر کند.

بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در جریان است

قاسمی در پاسخ به این پرسش که آیا در جریان سفر زن موگرینی به پایتخت کشور عزیزمان ایران در مورد تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در کشور عزیزمان ایران بحث و گفت وگویی شد، خاطر نشان کرد: بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در جریان هست. این عنوان مراحل خود را طی می کند و هرگاه به نتیجه برسد، آمادگی های مورد نیاز برقرار شود و مجوز آن صادر شود حتما اطلاع رسانی می کنیم و همانطور که گفتم این عنوان در دستور کار است.

عربستان را جهت عوض کردن سیاستش در قبال کشور عزیزمان ایران تشویق می کنیم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعضی از تحلیلگران با اشاره به سفر حجاج ایرانی به عربستان و همچنین دیدار کوتاه آقای ظریف و عادل الجبیر در استانبول این گمانه زنی را مطرح می کنند که عربستان می خواهد سیاست خود را در مورد کشور عزیزمان ایران عوض کردن دهد، اظهار کرد: این که عربستان بتواند سیاست خود را در مورد کشور عزیزمان ایران عوض کردن دهد امر خوبی است و ما آنها را تشویق می کنیم که سیاست ارزش را در مورد کشور عزیزمان ایران عوض کردن دهند و منش جدیدی داشته باشند.

وی ادامه داد: ولی آن چه که در حاشیه اجلاس شرکت همکاری اسلامی صورت گرفت، یک امر طبیعی است و نشانه اتفاق خاص و بارزی نیست.

این مقام مسئول در وزارت خارجه تاکید کرد: ما امیدواریم عربستان واکنش‌ها گذشته خود را تصحیح کند و ما بارها گفته ایم علاقه مند به مفاهمه و مشورت با کشورهای پیرامونی و همسایه خود هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خود با خبرنگاران که بیش از یک ساعت به طول انجامید در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارنظر نماینده مقتدی صدر در عربستان مبنی بر این که کشور عزیزمان ایران در عراق به دنبال منافع خود هست، تصریح کرد: آقای مقتدی صدر می تواند نظر ها و نظرات خود را داشته باشد.

وی اضافه کرد: این سخنان را نباید جدی گرفت و شاید در بیان عنوان و ترجمه ای که صورت گرفته کم کاری هایی شده است باشد و امیدواریم چنین صحبت هایی را نکرده باشند.

سیاست کشور عزیزمان ایران در حوزه ورزش رویارو نشدن تیم های کشور عزیزمان ایران با تیم های رژیم اشغالگر قدس بوده است

قاسمی در پاسخ به سوالی در ارتباط با حاشیه های ایجاد شده است در مورد حضور دو بازیکن ایرانی در مسابقه فوتبال در برابر یک تیم از رژیم صهیونیستی گفت: موضع ما نسبت به رژیم صهیونیستی مشخص هست. این رژیم یک رژیم نامشروع است که ما آن را به رسمیت نمی شناسیم و به طور عمده سیاست کشور عزیزمان ایران در حوزه ورزش رویارو نشدن تیم های کشور عزیزمان ایران با تیم های رژیم اشغالگر قدس بوده است.

وی ادامه داد: در خصوص اتفاقی که افتاده باید وزارت ورزش پاسخ گو باشد. البته آنها در روز نخست انتشار این اخبار موضع گیری هایی را داشتند.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: آن چه که مهم است این که کلوب های کشور عزیزمان ایران و شرکت ورزش در تبادل با کلوب های خارجی به این عنوان توجه بیش تری کنند و در قراردادهایی که انعقاد می کنند عنوان بحث بازی با تیم های رژیم اشغالگر را مشخص کنند و در قراردادها به صورت براق و دقیق وظیفه این عنوان مشخص و روشن شود، البته من نمی دانم در قراردادهای این دو بازیکن این بحث مد نظر بوده یا نه.

قاسمی تصریح کرد: این بازیکنان بخشی از مردم هستند و نگاه ارزش در ارتباط با این عنوان شبیه مردم کشور عزیزمان ایران است و همان طور که اشاره کردم مهم این است که در قراردادهایی که انعقاد می شود این عنوان به صورت براق و دقیق مشخص شود.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با توافق اخیری که از سوی مصر در ارتباط با عنوان آتش بس در بخشی از سوریه صورت گرفته و این که آیا این توافقات خارج از روند آستانه می تواند تاثیر منفی در نشست های آستانه داشته باشد، گفت: من در مورد مصر صحبت نمی کنم ولی به طور کلی می گویم که آروزی ما آتش بس در سوریه هست. ما از ایجاد امنیت و ثبات در سوریه استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه نشانه نشست آستانه ایجاد ثبات در سوریه هست، ادامه داد: ما در این روند فعال هستیم و می توانیم از همکاری و کمک های دیگر کشورها نیز در این راستا استفاده کنیم و از فعالیت های دیگر کشورها در این راستا استقبال می کنیم.

هفته جاری نشست کارشناسی آستانه در پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار می شود

قاسمی تاکید کرد: سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری نشست کارشناسی آستانه در پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار می شود و قرار است در هفته اول شهریور ماه نیز ششمین نشست روند آستانه در سطح عالی در پایتخت قزاقستان برگزار شود.

حاشیه های ایجاد شده است در مورد سلفی تعدادی از نمایندگان با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پرسش دیگری بود که در این نشست از سخنگوی وزارت خارجه پرسیده شد. در همین چارچوب خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت روز شنبه شاهد گرفتن سلفی تعدادی از نمایندگان با زن موگرینی بودیم که از آن می توان به عنوان سلفی تحقیر نام برد. در این مناسبت آقای قشقاوی خلاف عرف دیپلماتیک اقدام به گرفتن تصویر از زن موگرینی با این نمایندگان کرد. آیا به آقای قشقاوی در مورد این اقدام خلاف دیپلماتیک تذکری داده شده است است یا خیر که بهرام قاسمی در تصویر العمل گفت: آنچه که در صحن مجلس اتفاق افتاد، مربوط به مجلس است و با توجه به عنوان تفکیک قوا در کشور من نمی توانم وارد این مساله شوم و اظهار نظر کنم. در این ارتباط شما باید از سخنگویان مجلس پرسش کنید.

این دیپلمات کشورمان افزود: من در آن جلسه حضور نداشتم و صحنه را ندیده ام . فقط تعدادی تصویر در اینترنت در این ارتباط دیدم بنابراین اطلاع دقیقی از این عنوان ندارم.

وی در مورد وجود بعضی از پرسشها بانکی در روابط کشور عزیزمان ایران و تعدادی از کشورها گفت: بعضی از پرسشها بانکی وجود دارد که علل آن بعضا فنی و سیاسی است و می توان علت های مختلفی را جهت آن برشمرد. از جمله دلایل سیاسی آن فشارها و بد عهدی های آمریکایی ها و فضای روانی که در مورد کشور عزیزمان ایران انجام می شود. از دیگر سو در بعضی از این بانک ها سهامدارانی از کشورهای خاص حضور دارند که علاقه مند نیستند که روابط بانکی کشور عزیزمان ایران با این بانک های بزرگ تسریع شود و مانع روان شدن این همکاری ها هستند.

باید با دیپلماسی فعال بانکی، اقتصادی و سیاسی پرسشها بانکی را برطرف کنیم

قاسمی اظهار کرد: در بخشی از روابط بانکی پرسشها کمتر است ولی در تعامل با بانک های بزرگ پرسشها وجود دارد و باید با دیپلماسی فعال بانکی و اقتصادی در کنار یک دیپلماسی فعال سیاسی تلاش کنیم پرسشها را برطرف کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد بعضی از انتقادها در ارتباط با سطح شرکت کنندگان هیات های خارجی در مراسم تحلیف مدیر جمهور ادامه داد: من فکر می کنم با توجه به اینکه مراسم تحلیف آقای روحانی بود، سطح شرکت کنندگان در مراسم سطح بسیار خوبی بود. معمولا در دور دومی که مدیر جمهور گزینش می شود، تعداد شرکت کنندگان هیات های خارجی در مراسم تحلیف نسبت به دور اول کمتر است و ما در مراسم تحلیف روز شنبه مشاهده کردیم که بیش از ۱۰۵ هیات خارجی در این مراسم شرکت کرده اند که نسبت به دور اول زیاد کردن داشته است.

وی گفت: البته هر لحظه بهانه جهت انتقاد وجود دارد ولی باید توجه داشت که حضور پر تعداد هیات های خارجی در مراسم تحلیف آقای روحانی یک اقدام معنادار است و این هیات ها در سطح خوبی حضور پیدا کرده اند.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برجام گفت: کشور عزیزمان ایران هرگز بازگشت مجدد به مذاکرات مربوط به برجام و پرسشها هسته ای نخواهد داشت و روند گذشته را با جدیت ادامه می دهد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در مورد همکاری های نظامی کشور عزیزمان ایران و روسیه و توافق اخیری که بین دو کشور در این زمینه صورت گرفته هست، گفت: کشور عزیزمان ایران و روسیه در ابعاد متفاوت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی با یکدیگر همکاری دارند. در گذشته با یکدیگر همکاری هایی در حوزه نظامی داشته اند و در آینده نیز همکاری های مورد نیاز را در این حوزه خواهند داشت.

کمترین بودجه نظامی را در منطقه داریم

قاسمی خاطر نشان کرد: ما کشوری هستیم که کمترین بودجه نظامی را در منطقه داریم و در صورت نیاز با دیگر کشورها در زمینه نظامی رایزنی، تبادل اطلاعات و همکاری هایی خواهیم داشت، ولی زیاد در این زمینه متکی بر توانمندی های داخلی خودمان هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه همانطور که نمایندگان مجلس در جریان مراسم تحلیف آقای روحانی با زن موگرینی سلفی گرفتند، آقای احمدی نژاد نیز در هنگام آزادی ملوان های انگلیسی با آنها تصویر یادگاری گرفت، نظر شما در مورد این تصویر ها چیست که بهرام قاسمی در تصویر العمل گفت: این ها مسائلی است که مربوط به حوزه داخلی کشور هست. من در عکاسی و تصویر گرفتن تبحر ندارم. تصویر تا تصویر داریم و همانطور که گفتم من در این زمینه تبحری ندارم که بخواهم اظهار نظر کنم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نیویورک تایمز اخیرا در مقاله ای نوشته که کشور عزیزمان ایران در افغانستان به دنبال منافع خود است و تلاش دارد روند را در این کشور به نفع خود عوض کردن دهد، بیان کرد: روابط ما با افغانستان روابط روشن و شفافی هست. دو کشور از روابط خوبی برخوردارند. کشور عزیزمان ایران و افغانستان دارای فرهنگ، تاریخ و زبان مشترکی هستند و این علاقه بین مردم دو کشور جهت گسترش همکاری ها وجود دارد.

قاسمی افزود: گاهی به علت محیط زیست همسایگی و هم مرزی مسائلی بین دو کشور به وجود می آید که تازه نیست و ما تلاش می کنیم که این پرسشها را در گفت وگوها و مشورت ها بین مقامات دو کشور حل کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: استقرار ثبات و امنیت در افغانستان جهت ما مهم است و ما براساس عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها، با آنها رابطه داریم و در کنار آن اجازه نمی دهیم که دیگران نیز در امور داخلی ما دخالت کنند.

قاسمی تاکید کرد: ما هرگز در پرسشها داخلی کشورها دخالت نمی کنیم و آنچه که وجود دارد در قالب همکاری ها و تفاهماتی است که بین دو کشور صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گویی به تازگی بعضی از بانک های چینی جهت حساب های ایرانی مشکلاتی را به علت تحریم های تازه آمریکا به وجود آورده اند، تصریح کرد: در این خصوص اطلاعاتی را دریافت کرده ایم؛ از جمله در ارتباط با اوضاع دانشجویانی که در آنجا مشغول به تحصیل هستند در حال پیگیری این مسئله هستیم. احساس می کنیم که یک مسئله بانکی که مربوط به سیستم بانکی چین است که در یک دوران تحول قرار دارد.

وی ادامه داد: در حوزه های دیگر نیز در ماه های گذشته اشتباهات فنی به وجود آمده بود که با گفت وگو حل شد. بحث اخیر نیز یک بحث تازه است که امیدواریم با مشورت و گفت وگو حل شود.

قاسمی همچنین در پاسخ به این پرسش که شما حدود دو هفته پیش اعلام کردید که صرفا نفس صدور ویزا جهت هیات کنسولی کشور عزیزمان ایران جهت سفر به عربستان مدنظر نیست و باید مکانیزم های مورد نیاز جهت این تیم جهت انجام ماموریتش از سوی عربستان تدوین شود. حال با توجه به اینکه جهت هیات کنسولی ویزا صادر شده است هست، آیا مکانیزم های مورد نیاز نیز جهت فعالیت های این هیات کنسولی از سوی عربستان نیز تهیه شده است است؟ اظهار کرد: چند روز پیش و البته با تاخیر ویزا جهت این هیات کنسولی صادر شد و آنها در عربستان مستقر شدند.

وی ادامه داد: مباحثی در مورد مکانیزم کار آنها در عربستان وجود داشت ولی طبق گزارش هایی که شرکت حج و زیارت ارائه کرده روند کار در حال حاضر در عربستان بدون مسئله خاصی در جریان هست. کارها به پیش می رود و امیدواریم همین چارچوب تا آخر این مراسم ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در آخر صحبت های خود در مورد عملکرد وزارت خارجه در حوزه اقتصادی با دفاع از عملکرد این وزارتخانه و سفارتخانه های کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور در این حوزه تصریح کرد: ان شاءالله در دولت دوازدهم، وزارت خارجه دیپلماسی فعال تری در حوزه اقتصادی خواهد داشت و در این زمینه چابک تر می شود.

قاسمی در ابتدای گفت وگوی خود با خبرنگاران فرا رسیدن روز خبرنگار را تبریک گفت و یاد شهدای خبرنگار را گرامی داشت.

واژه های کلیدی: ایران | ارتباط | ایرانی | عربستان | عربستانی | وزارت خارجه | وزارت امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs