مرده گردشگری گردشگری اجرای طرح میراث فرهنگی

مرده: گردشگری گردشگری اجرای طرح میراث فرهنگی معاون رئیس‌جمهور زهرا احمدی‌پور

گت بلاگز اخبار بین الملل وجود رد پای تشعشعات رادیواکیتو فوکوشیما در مشروبات الکلی آمریکا

یک موسسه تحقیقاتی فرانسوی اعلام کرده است که بنا بر تحقیقات انجام شده است ردپایی از ابزوتوپ های رادیواکتیو انتشار یافته در اتفاق فوکوشیما در مشروبات الکی آمریکا

وجود رد پای تشعشعات رادیواکیتو فوکوشیما در مشروبات الکلی آمریکا

وجود رد پای تشعشعات رادیواکیتو فوکوشیما در مشروبات الکلی آمریکا

عبارات مهم : زلزله

یک موسسه تحقیقاتی فرانسوی اعلام کرده است که بنا بر تحقیقات انجام شده است ردپایی از ابزوتوپ های رادیواکتیو انتشار یافته در اتفاق فوکوشیما در مشروبات الکی آمریکا یافت شده است است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بعد از بروز اتفاق در نیروزگاه هسته ای فوکوشیما ژاپن در سال ۲۰۱۱ کارشناسان شرکت بهداشت جهانی اعلام کردند که میزان ذره های رادیو اکتیو در غذا و نوشیدنی هی بیرون از ژاپن بسیار ناچیز است و خطری را متوجه سلامتی انسان ها نمی کند.

در همین راستا مرکز ملی علوم و تحقیقات فرانسه CNRS)) اعلام کرده است مشروبات الکلی که که در سال های بعد از بروز اتفاق نیروگاه هسته ای فوکوشیما رخ داده است مشمول بر ایزوتوپ های رادیواکتیو انتشار یافته از این نیروگاه در سال ۲۰۱۱ هست. محققان این مرکز بعد از مطالعه بر روی انگورهای کشت شده است میان سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ که دو نوع خاص از مشروبات الکی از آن تهیه شده است است ایزوتوپ سزیوم ۱۳۷ را در این مشروبات الکی یافته اند.

وجود رد پای تشعشعات رادیواکیتو فوکوشیما در مشروبات الکلی آمریکا

بنابر اعلام محققان فرانسوی، میزان سزیوم ۱۳۷ موجود در این مشروبات الکی بسیار پایین بوده است و هیچگونه خطری را جهت سلامت انسان در پی نخواهد داشت.

ژاپن کشوری است که ۵۵ رآکتور هسته ای دارد. نخستین نیروگاه هسته ای ژاپن به کمک شرکت های انگلیسی در سال ۱۹۷۳ شروع به کار کرد و سپس با کمک فناوری آمریکا این نیروگاه ها در ژاپن توسعه یافت. در مارس ۲۰۱۱ هر چهار رآکتور نیروگاه فوکوشیما شماره یک دچار انفجار شد، البته راکتور شماره ۳ در این نیروگاه آسیب بیشتری دید و آلودگی گسترده تر و عمیق تری به علت ذوب شدن میله های سوخت داخل راکتور و آلودگی محیط به پلوتونیوم، به جای گذاشت.

یک موسسه تحقیقاتی فرانسوی اعلام کرده است که بنا بر تحقیقات انجام شده است ردپایی از ابزوتوپ های رادیواکتیو انتشار یافته در اتفاق فوکوشیما در مشروبات الکی آمریکا

شرکت نگهداری و بهره برداری از نیروگاه فوکوشیما ، شرکت برق توکیو(تپکو) بود که در گزارش های بعد از سانحه متهم به سوءمدیریت و عدم اطلاع رسانی به موقع شد. علاوه بر این در گزارش ها آمده بود که مقرر بود که نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی در تاریخ اول فوریه ۲۰۱۱ به حالت خاموش و ایمن از رده خارج شود که ظاهرا به علت پرسشها اقتصادی و وحشت از ضررهای مالی حاصله شرکت تپکو از این کار اجتناب کرده بود.

به هر حال در هنگام زمین لرزه و به طور خودکار، نیروگاه فوکوشیما دائیچی و ۱۱ نیروگاه دیگر ژاپن به حالت خاموش و ایمن درآمدند که به علت از کار افتادن سامانه های خنک کننده راکتورهای این نیروگاه به علت ورود امواج آب و فضولات ناشی از سونامی با ارتفاع حدود ۱۲ متر به خنک کننده های راکتورها، یکی بعد از دیگری دچار انفجار شده است و مساله ای مهم و خبر ساز ایجاد کردند که در ماه های بعد از زلزله در حد خود رخداد زلزله خبرساز بود.

در وقت وقوع زلزله، راکتور ۴ خالی از سوخت بود و راکتورهای ۵ و ۶ خاموش و کاملاً سرد بودند. بقیهٔ راکتورها، با وقوع زلزله به طور خودکار خاموش شدند و ژنراتورهای اضطراری جهت فعال نمودن پمپ های آب و خنک کردن رآکتورها روشن شدند .محوطهٔ نیروگاه با سدی دریایی که جهت مقابله با سونامی ۵٫۷ متری کفایت می کرد، محافظت می شد؛ ولی در برابر امواج ۱۴ متری که ۱۵ دقیقه بعد از زلزله شروع شدند، بی استفاده بودند. در نتیجه محوطهٔ نیروگاه کاملاً در آب غرق شد و ژنراتورها که در ارتفاعی پایین تر از سطح دریا قرار داشتند و تابلوهای برق در طبقهٔ پایین راکتورها واقع شده است بودند، همگی به زیر آب رفتند. ارتباط با شبکهٔ برق قطع و در نتیجه با از کار افتادن پمپ ها، کار خنک کردن رآکتورها متوقف شد. سپس دمای رآکتورها از حد مجاز بالاتر رفت. این در حالی بود که سیل و زلزله امکان کمک رسانی را تقریباً غیرممکن کرده بود.

وجود رد پای تشعشعات رادیواکیتو فوکوشیما در مشروبات الکلی آمریکا

شواهدی که به زودی به دست آمد، حاکی از این بود که در راکتورهای ۱ و ۲ و ۳سوخت هسته ای ذوب شده است و روکش فلزی بالای ساختمان راکتورهای ۱ و ۳ و ۴ در اثر انفجار هیدروژن از بین رفته هست. انفجار به دستگاه های کنترل حرارت در داخل راکتور ۲ آسیب رساند و راکتور ۴ نیز آتش گرفت. علاوه بر این، میله های سوخت مصرفی که در استخرهای سوخت واحدهای ۱-۴ ذخیره شده است بود در اثر کم کردن سطح آب استخرها شروع به داغ شدن کرد.

به علت امکان نشت اشعه، تا شعاع ۲۰ کیلومتری (۱۲ مایلی) نیروگاه از سکنه خالی شد و کارگران نیروگاه که در معرض تابش اشعه قرار داشتند، موقتاً از نیروگاه خارج شدند. در تاریخ ۱۷ مارس ژنراتوری که در واحد ۶ قرار داشت، به کار انداخته شد تا واحدهای ۵ و ۶ را که کمتر آسیب دیده بودند، خنک کند. از ۲۰ مارس شبکهٔ برق دوباره به کار افتاد ولی ماشین آلاتی که در اثرسیل آتش سوزی و انفجار در راکتورهای ۵ و ۶ تخریب شده است بودند همچنان غیرقابل راه اندازی بودند. مقامات ژاپنی بعد از بررسی اتفاق ابتدا میزان آن را سطح ۴ در مقیاس بین المللی هسته ای (اینس) برآورد کردند اگرچه شرکت های دیگر بین المللی فکر می کردند که سطح واقعی بحران بالاتر از این سطح باشد. دولت ژاپن سطح بحران هسته ای را ابتدا تا سطح ۵ و سپس تا ۷ اوج برد و فروش مواد خوراکی که در این منطقه روییده بودندرا ممنوع کرد.

یک موسسه تحقیقاتی فرانسوی اعلام کرده است که بنا بر تحقیقات انجام شده است ردپایی از ابزوتوپ های رادیواکتیو انتشار یافته در اتفاق فوکوشیما در مشروبات الکی آمریکا

بررسی های وزارت علوم و وزارت آموزش ژاپن نشان داد که در مناطق شمالی ژاپن، در فاصلهٔ ۵۰-۳۰ کیلومتری محوطهٔ نیروگاه، میزان سزیوم رادیواکتیو تا سطح دلواپس کننده ای اوج رفته هست. در این گزارش اشاره شده است است بر اساس مقیاس جهانی سزیوم-۱۳۷ و ید-۱۳۱ نشان می دهد که موادی که از نیروگاه فوکوشیما ۱ آزاد شده است به اندازهٔ ایزوتوپ های آزاد شده است در فاجعهٔ چرنوبیل دارای اهمیت هست. مقامات توکیو توصیه کردند که تا مدتی از آب شیر جهت تهیهٔ غذای نوزادان استفاده نشود. در دو سایت نیروگاه نیز آلودگی پلوتونیومی مشاهده شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در ۲۷ مارس اعلام کرد کارگرانی که در ۲۵ مارس جهت پیشگیری در بیمارستان خوابیدن شده است بودند، به علت ایستادن در آبی که در واحد ۳ نیروگاه جمع شده است بود، تا مچ پا در معرض اشعهٔ رادیواکتیو بین ۲ تا ۶ درجهٔ Sv قرار گرفته اند.

وجود رد پای تشعشعات رادیواکیتو فوکوشیما در مشروبات الکلی آمریکا

واکنش جهانی به این حوادث نیز همچنان دلواپس کننده بود. دولت ژاپن تپکو (TEPCO) جهت آنچه عدم ارتباط درست با عموم و تلاش های من خودساخته جهت حل مسئله خوانده شد، مورد انتقاد قرار گرفتند. متخصصان اعلام کردند که حتی با استفاده از نیروی چندصد یا حتی هزاران نفری، ممکن است پاک نمودن منطقه چند سال یا چند دهه به طول بینجامد. در ۲۰ مارس، سخنگوی دولت، یوکیو ادانو؛ اعلام کرد که بعد از عبور از بحران، فعالیت نیروگاه هم چنان متوقف خواهد ماند.

واژه های کلیدی: زلزله | انفجار | نیروگاه | نیروگاه | فوکوشیما | مشروبات الکی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs